Logo
MS: Ukarany nie będzie mógł odmówić przyjęcia mandatu

27 września 2016 08:53

Jak informuje "Rzeczpospolita", Ministerstwo Sprawiedliwośc planuje wyprowadzić z sądów sprawy o wykroczenia, chce również, aby nie można było odmówić przyjęcia mandatu . Funkcjonariusz ma wypisać mandat nawet, gdy ukarany nie będzie się z nim zgadzał.

Jeśli ukarany zdecyduje się pójść do sądu i przegra sprawę, zapłac więcej, niż wynosiła kwota wypisana na blankiecie. Do tej pory zasądzona grzywna często była niższa. Ministerstwo Sprawiedliwości chce, aby został wprowadzony zakaz orzeczenia grzywny niższej niż mandat. Więcej wykroczeń będzie karanych mandatem. Wśród nich znajdują się m. in. przekroczenie prędkości, zakłócenie hałasu czy picie piwa w parku. Obecnie w wielu sprawach funkcjonariusze muszą złożyć wniosek do sądu o ukaranie sprawcy, a jedynie co drugi jest karany według taryfikatora.

Zdaniem resortu takie zmiany odciążą sądy od drobnych spraw karnych i pozwolą sędziom skupić się na ważniejszych problemach. Część ukaranych, kiedy ochłonie po odebraniu mandatu, dojdzie do wniosku, że nie warto iść do sądu, by go podważyć- wskazał Łukasz Piebiak, wiceminister sprawiedliwości i autor propozycji zmian w kodeksie wykroczeń.

NW

Źródło: rmf24.pl