Logo
Muzułmanka wyciągająca polską flagę z pochwy i gwałcący ją Chrystus. Skandaliczna sztuka wystawiona w Teatrze Polskim

fot. nowosci.com.pl

27 września 2016 18:12

Tańce do dźwięków kolędy, polska flaga wyjmowana z pochwy oraz gwałcący Chrystus. Festiwal Prapremier w Bydgoszczy już w pierwszym zagranicznym performansie szokuje i oburza.

Aktorzy z Chorwacji i Słowenii wystawili sztukę: "Nasza przemoc i wasza przemoc", która jest próbą odpowiedzi na pytanie o cel, zadania współczesnej sztuki. „Czy obecnie sztuka nie ma tendencji do definiowania samej siebie, jako wkładu do ogólnego konsensusu? Czy nie powinna być raczej formą anty-konsensusu, anarchistycznym kontrprojektem przeciw obecnym systemom politycznym i gospodarczym oraz partykularnym interesom?” - czytamy zapowiedź.

Sztuka w założeniu miała być interpretacją reżysera na temat faszyzmu. W tej sprawie zawiadomienie do Prokuratury wystosowała posłanka Anna Sobecka.

"Chodzi w szczególności o moment gdy, naga muzułmanka dotyka się w miejscach intymnych, po to by wyjąć stamtąd zrolowaną polską flagę. Ponadto reżyser w swoim „dziele” jawnie zakpił ze śmierci krzyżowej Jezusa ukazując scenę, w której postać grająca Chrystusa dokonuje gwałtu na arabskiej dziewczynie. Trudno ubrać w słowa coś, co na samą myśl przepełnia człowieka obrzydzeniem i odrazą. Nie można jednak milczeć i pozostać obojętnym, na to gdy ktoś szarga wartościami dla nas najświętszymi" - mówiła dla portalu nowosci.com.pl posłanka Anna Sobecka.

PJ
Źródło: nowosci.com.pl