Logo
Muzułmański duchowny: Małżeństwo z 9-latką trzeba uznać za dozwolone

8 listopada 2016 17:49

Musleh Khan, muzułmański duchowny zatrudniony przez policję w Toronto na stanowisku kapelana, podczas internetowego seminarium "Serce domu: Prawa i obowiązki żony" stwierdził, że małżeństwo z 9-letnią dziewczynką jest dozwolone przez islam. Jego wypowiedzi wywołały falę krytyki, a Kanadyjska Rada Muzułmanek uznała jego wypowiedzi za "odrażające".

Żona powinna zgadzać się na seks z mężem po zawarciu małżeństwa. Nie powinna odmawiać mu mężowskiego prawa, jeśli nie ma ku temu wyraźnej przyczyny - np. choroby. Jeśli odmówi mężowi bez dobrego powodu, popełnia grzech ciężki - powiedział Khan. Duchowny przekonywał również, że obowiązkiem żony jest wyglądać pięknie dla męża. Kobieta nie ma też prawa - według jego słów - odmawiać mężowi prawa do kontaktu z dziećmi. Khan podkreślił, że dobre wywiązywanie się z obowiązków żony jest dla muzułmanki "elementem oddania czci Allahowi".

Mówiąc o naturze małżeństwa Khan powołał się na związek proroka Mahometa z jego 9-letnią żoną Aiszą. Mąż musi być bardzo tolerancyjny i musi posiadać dużą mądrość. Musi umieć rozmawiać z żoną. Musi wiedzieć jak budować związek z 9-latką - przekonywał. Pytany o to czy małżeństwo z 9-latką jest dozwolone Khan odparł, iż "dojrzałość 9-latek jest zupełnie inna dziś, niż była w przeszłości". Skoro prorok to zrobił musimy uznać to za dopuszczalne - dodał.

Seminaria w których brał udział Khan odbywały się od 2013 roku. Po upublicznieniu ich treści mężczyzna przyznał, że jego komentarze "były niewłaściwe, jeśli wyrwie się je z kontekstu". Stwierdził również, iż jego wypowiedź została zniekształcona po przetłumaczeniu jej z arabskiego na angielski. Policja rozpoczęła wewnętrzne śledztwo ws. wypowiedzi Khana. Od jego wyników zależy, czy straci on swoje stanowisko.

NW

Źródło: rp.pl