Logo
Nadija Sawczenko wyrzucona z partii

16 grudnia 2016 16:41

Batkiwszczyna, formacja, której przewodniczy była premier Ukrainy Julia Tymoszenko, postanowiła wykluczyć ze swoich szeregów Nadiję Sawczenko, lotniczkę, która prawie dwa lata spędziła w rosyjskich aresztach. Jako powód podano brak możliwości pogodzenia poglądów Sawczenko z resztą partii.

Chodzi o stosunek do dialogu z przywódcami, wspieranych przez Rosję, separatystycznych republik. Batkiwczyna sprzeciwia się bowiem wszelkim "rozmowom z terrorystami, amnestii dla zabójców Ukraińców, zalegalizowaniu band w Donbasie". Sawczenko natomiast szuka możliwości porozumienia. Brała nawet udział w niedawnym spotkaniu w Mińsku, gdzie widziała się z Ihorem Płotnikcim i Ołeksandrem Zacharczenką, stojącymi na czele nieuznawanych przez Kijów Ługańskiej i Donieckiej Republik Ludowych, za co spadła na nią fala krytyki, a nawet zarzuty o szpiegostwo na rzecz Kremla.

Sawczenko w 2015 r. została uhonorowana najwyższym ukraińskim odznaczeniem państwowym, orderem Bohatera Ukrainy. Został jej wręczony w tym roku, po powrocie do ojczyzny w wyniku wymiany na dwóch skazanych  żołnierzy rosyjskiego GRU.

 

 

 

MR
źródło: dziennik.pl