Logo
Najnowsze sondaże: przewaga Clinton mieści się tylko w granicach błędy statystycznego

7 listopada 2016 18:10

Wynik jutrzejszych wyborów przejdzie do historii, niezależnie od tego kto wygra. Hilary Clinton ma szanse zostać pierwszą kobietą zasiadającą w owalnym biurze, natomiast zwycięstwo Donalda Trumpa to wybór miliardera, celebryty na prezydenta. Najświeższe sondaże dają minimalną przewagę kandydatce demokratów.   

Opublikowane w dniu dzisiejszym wyniki badań przeprowadzone dla CBS News dają Clinton 4% przewagi nad Trumpem. Jednak granica błędu statystycznego wynosi w tym wypadku 3%. W ankiecie udział wzięło 1753 osób. 

4% przewagi kandydatki demokratów to także wynik zbieżny z sondażem przeprowadzonym dla Washington Post i stacji ABC. Według tych mediów na dzień przed wyborami Clinton może liczyć na 47% poparcia, zaś Trump 43%, przy czm błąd statystyczny wynosi 2.5%. 

Nie inaczej jest w przypadku najnowszego sondażu stacji Fox News. Clinton przy 48% poparcia wyprzedza o 4% swojego głównego rywala - Donalda Trumpa. 

Eksperci przewidują wygraną Hilary Clinton, choć 4 lata temu na dzień przed głosowaniem Barack Obama nie miał praktycznie żadnej przewagi nad Mittem Romneyem, by ostatecznie zdecydowanie wygrać. Po tym jak dyrektor FBI James Comey ogłosił, że nie ma podstaw by postawić kandydatce demokratów zarzuty karne, Clinton umocniła się na prowadzeniu. Pozostali, choć marginalni kandydaci na fotel prezydencki mogą liczyć na odpowiednio 4 i 2 procent poparcia, a nazywają się Gary Johnson i Jill Stein.

 

 

źródło: tvp.info
BS