Logo
„Największa ofiara – to ofiara z własnej woli”

wikipedia.org

28 maja 2016 14:58

75 lat temu franciszkanin o. Maksymilian Maria Kolbe trafił do niemieckiego obozu w Auschwitz. Duchowny nie przeżył uwięzienia. Oddał życie za współwięźnia.

 

Gdy jeden z więźniów uciekł z obozu – zastępca komendanta wybrał dziesięciu więźniów i skazał ich na śmierć głodową. Wśród przeznaczonych na śmierć znajdował się Franciszek Gajowniczek. Ojciec Kolbe wiedząc, że Gajowniczek osieroca żonę i dzieci, wystąpił z szeregu i wyraził chęć pójścia na śmierć za współwięźnia.

I choć Niemcy przewidywali szybką śmierć skazanych, to ojciec Kolbe wciąż żył po dwóch tygodniach cierpień głodowych. Dopiero 14 sierpnia 1941 roku wstrzyknięto mu fenol – tym samym uśmiercając duchownego.

Ojciec Maksymilian Maria Kolbe jest pierwszym polskim męczennikiem podczas II wojny światowej, który został wyniesiony na ołtarze. Został beatyfikowany 17 października 1971 roku przez papieża Pawła VI. Natomiast 10 października 1982 roku, papież Jan Paweł II kanonizował męczennika.

W 2016 roku uczestnicy pielgrzymki młodzieży narodowej na Jasną Górę, dokonali Aktu Zawierzenia Młodzieży Wszechpolskiej św. Maksymilianowi M. Kolbe, obierając go na swojego patrona.

 

MPa

Za: rmf24.pl/wikipedia.org