Logo
Neapol: Nietypowe szopki świąteczne z figurkami... polityków

Fot. gazzettadelsud.it

3 grudnia 2016 16:35

W świątecznych szopkach w Neapolu pojawiły się figurki najważniejszych włoskich polityków z kartkami z napisem: „tak” i „nie”. Takie deklaracje przyczepione też zostały do statuetek pasterzy. Ma to związek z niedzielnym referendum konstytucyjnym we Włoszech.

Na odwiedzanej masowo przez turystów neapolitańskiej ulicy San Gregorio Armeno, gdzie znajdują się znane pracownie szopkarzy, w ich witrynach zapanował wyjątkowo polityczny klimat. Tamtejsi mistrzowie sztuki szopkarskiej, którzy szybko reagują na wydarzenia na świecie ustawiając w żłóbkach ich bohaterów, tym razem odnieśli się do referendum 4 grudnia dotyczącego proponowanych przez rząd Matteo Renziego zmian we włoskiej konstytucji. Dotyczą one przede wszystkim przebudowy i trzykrotnego zmniejszenia miejsc w Senacie oraz zmiany jego składu i kompetencji. Kolejne zmiany to redukcja kosztów polityki i nowy podział kompetencji między państwem a regionami. 

Jeden z najbardziej znanych szopkarzy z Neapolu Genny Di Virgilio ustawił w szopce w swej pracowni figurki premiera Renziego z napisem „tak” oraz założyciela opozycyjnego Ruchu Pięciu Gwiazd Beppe Grillo z hasłem „nie”. Tak właśnie będzie głosować ta formacja. Statuetki artysta postawił zgodnie z zasadą równości; tyle samo z hasłem poparcia, jak i sprzeciwu. Ten oryginalny referendalny pojedynek ogarnął także tradycyjne figurki pasterzy; bo i przy nich widnieją napisy: „głosuję tak” i „głosuję nie”. 

NW

Źródło: TVP Info