Logo
Nie płacisz abonamentu? Strzeż się listonosza!

pixabay.com

14 lipca 2016 14:15

Ponieważ opłata audio – wizualna, która będzie dołączana do rachunków za prąd, nie zacznie obowiązywać w tym roku, by zyskać jak najwięcej pieniędzy na przejęte przez PiS media publiczne,  kontrole odnośnie posiadania telewizorów i radioodbiorników zlecono listonoszom. Za niezapłacony abonament grożą wysokie kary.

Za radio za cały rok płacić musimy ponad 75 zł, za radio i telewizję - 245 zł. W całym kraju od początku tego roku do urzędów skarbowych trafiło 27 tysięcy tytułów wykonawczych od Poczty Polskiej. Obecnie jednak kontrole mają przeprowadzać już nie tylko kontrolerzy, których mogliśmy nie wpuścić, lecz także listonosze podczas doręczania przesyłek. Niczego nieświadomi możemy więc zaprosić do domu listonosza, a później otrzymać wezwanie od karbówki.

Za brak rejestracji telewizora grozi kara 681 zł. Poczta może żądać abonamentu za 5 lat wstecz (zdarzają się przypadki, że ktoś nie płacił np. 3 lata a ma zapłacić za 5), a także kar za zwłokę.

Abonamentu nie muszą płacić osoby, które ukończyły 75 rok życia i część niepełnosprawnych. Tu jednak trzeba uważać, np. do zwolnienia z opłaty w przypadku niedosłuchu uprawnia jedynie całkowita głuchota lub obustronne uszkodzenie słuchu.   

Źródło: express.bydgoski.pl/gazeta.pl/dziennikzachodni.pl

DZ