Logo
Niemcom przestała podobać się Unia? Wicekanclerz mówi otwarcie o podziale Europy

24 stycznia 2017 21:18

Wicekanclerz i minister gospodarki Niemiec Sigmar Gabriel opowiedział się na łamach dziennika "Handelsblatt" za Europą "dwóch prędkości". Kraje tworzące "trzon", czyli należące do strefy euro, UE miałyby ściśle współpracować ze sobą w polityce zagranicznej, kwestiach bezpieczeństwa oraz w gospodarce i finansach.

"Nie potrzebujemy więcej Europy, lecz innej Europy" - przekonywał Gabriel. "Będziemy musieli na poważnie zastanowić się nad "Europą dwóch prędkości", jeżeli nie wszystkie kraje Unii Europejskiej będą chciały iść do przodu w równym tempie" - dodał.
 
"Decydującym impulsem może okazać się Brexit. Wyjście Wielkiej Brytanii (z UE) dyskutowane jest jak dla mnie zbyt defensywnie. (Brexit) stwarza szansę na wzmocnienie współpracy grupy (państw) wewnątrz UE - przede wszystkim w ramach unii walutowej - i stworzenie wokół tego trzonu drugiej grupy państw słabiej zintegrowanych" - wyjaśnił Gabriel.

Moment w którym Gabriel przedstawił swoją koncepcję może nie być przypadkowym. Jako szef SPD ma nadzieję, że zostanie kandadatem socjaldemokratów na kanclerza w jesiennych wyborach do Bundestagu. Władze partyjne mają zadecydować o tym w najbliższą niedzielę.

 

MR

źródło: PAP, dziennik.pl