Logo
Niemcy: Odwołano premierę Smoleńska. "Kontrowersyjny charakter filmu"

29 października 2016 17:01

Zaplanowana na 7 listopada niemiecka premiera filmu „Smoleńsk” została odwołana. Strona niemiecka zerwała umowę na wynajem kina, tłumacząc się „kontrowersyjnym charakterem filmu” oraz „względami bezpieczeństwa”. Polska ambasada poszukuje innego kina, w którym będzie można wyświetlić obraz.

Ambasador Polski Andrzej Przyłębski wskazał,  że wyjaśnienia Niemców są „pokrętne” i „pozbawione sensu”. Podkreślił przy tym, że wysłane na premierę zaproszenia prawdopodobnie zachowają ważność. Trwają poszukiwania innego kina. Ambasada nie rezygnuje z pokazania filmu również w innych niemieckich miastach. Liczy, że obraz będzie można obejrzeć w Hamburgu, w Monachium, Duesseldorfie, Kolonii i być może w Lipsku. Przyłębski jest przekonany, że obecne zamieszanie jest „chwilową obstrukcją”. Przecież film nie jest w żadnym sensie kontrowersyjny. Nie sądzę, żeby ktokolwiek chciał się wysadzić w kinie z powodu pokazania tego obrazu! – zaznaczył. 

Ambasador wyjaśnił, że zaproszenia na premierę filmu zostały wysłane do trzech grup – do politycznych partnerów, dyplomatów z różnych krajów oraz Polonii. Podkreślił przy tym, że Polonia nie była głównym adresatem pokazu.

NW

Źródło: TVP Info