Logo
Niemcy potępią masakrę Ormian jako ludobójstwo

wikipedia.org

16 maja 2016 17:38

Bundestag zamierza przyjąć uchwałę potępiającą masakrę dokonaną na Ormianach przez Turków jako ludobójstwo. Mimo iż Turcja kategorycznie sprzeciwia się stosowaniu tego terminu, autorzy uchwały zapewniają, że nie dadzą szantażować się „despocie w rodzaju pana Erdogana”.

2 czerwca Bundestag będzie obradował na propozycją uchwały "Pamięć o ludobójstwie Ormian i innych chrześcijańskich mniejszości 101 lat temu", przygotowanej przez CDU/CSU, SPD i Zielonych. Przywódca ostatnich - Cem Oezdemir, w rozmowie z "Welt am Sonntag" przyznał, że przyjęcie tej uchwały może doprowadzić do „kłopotów w relacjach z Ankarą”. Ta bowiem zdecydowanie sprzeciwia się nazywania ludobójstwem wydarzeń sprzed 101 lat. Jak jednak deklaruje Oezdemir – „Bundestag nie pozwoli się szantażować przez despotę w rodzaju pana Erdogana”.

Treść uchwały skrytykował ambasador Turcji w Berlinie - Hueseyin Avni Karslioglu, podkreślając, że z pewnością nie przyczyni się ona do złagodzenia sporu między Turcją a Armenią. Według ustaleń historyków, w wyniku tureckich rzezi i deportacji, dokonanych wobec Ormian w latach 1915 – 1917, życie straciło ok. 1,5 mln z nich. Natura i skala tej zbrodni pozostaje tematem sporów, gdyż Turcy zdecydowanie sprzeciwiają się nazywaniu jej pierwszym ludobójstwem XX w.

Rząd Niemiec stara się unikać pogorszenia stosunków z Ankarą obawiając się, że negatywnie wpłynie to na stosunki UE-Turcja, które postrzega za klucz do rozwiązania kryzysu migracyjnego. Przewodniczący klubu parlamentarnego SPD Thomas Oppermann przekonuje jednak, że Niemcy, będąc w tamtych czasach sojusznikiem imperium osmańskiego, ponoszą szczególną odpowiedzialność za te wydarzenia, niezależnie od "aktualnych implikacji związanych z kryzysem migracyjnym". 

 

 

 

NPo

Za: http://wiadomosci.wp.pl/