Logo
Niemcy: Przyjęto budżet na 2017 r. Ponad połowa środków na cele socjalne

26 listopada 2016 11:39

Bundestag uchwalił w piątek budżet na 2017 rok. Zwiększono wydatki na integrację imigrantów i bezpieczeństwo. Ponad połowa wszystkich środków została przeznaczona na politykę socjalną. 

Jak poinformowało biuro prasowe Bundestagu, niemiecki parlament zaplanował na przyszły rok wydatki w wysokości 329,1 mld euro. Wpływy z podatków szacowane są na 301,03 mld euro, a wpływy z innych źródeł na 28,07 mld euro. Za ustawą budżetową głosowało 458 posłów, przeciwko padło 115 głosów. Minister finansów Wolfgang Schaeuble poinformował podczas czterodniowej debaty, że na szeroko rozumianą politykę socjalną przeznaczono około 55 proc. wszystkich środków. Koalicja rządowa CDU, CSU i SPD zdecydowała się na zwiększenie środków na bezpieczeństwo wewnętrzne o 640 mln euro w porównaniu z uzgodnionym w lecie projektem.

Ponadto, Bundestag postanowił zwiększyć o 4,3 tys. liczbę etatów w policji i służbach odpowiadających z walkę z terroryzmem. Więcej pieniędzy dostanie zarówno wywiad zagraniczny BND, jak i Urząd Ochrony Konstytucji. Posłowie przeznaczyli dodatkowo 1,1 mld euro na walkę z przyczynami migracji w krajach, z których pochodzą uchodźcy. Na obronność parlament wyasygnował dodatkowo 393 mln euro. Minister obrony Ursula von der Leyen poinformowała podczas debaty, że wydatki na obronność wzrosną z 1,18 do 1,22 proc. PKB. Budżet na wojsko wzrośnie o 2,7 mld euro, do 37,4 mld euro. Na inwestycje zarezerwowano 36 mld euro. Parlamentarzyści uchwalili dodatkowe 5 mld euro na integrację uchodźców, budownictwo mieszkaniowe i pomoc dla bezrobotnych pozostających od dłuższego czasu bez pracy.

NW

Źródło: bankier.pl