Logo
Niemcy: rekordowe poparcie dla antyimigracyjnej AfD

wikipedia.org

6 maja 2016 09:42

Jak wynika z sondażu Deutschlandtrend poparcie dla antyislamskiej Alternatywy dla Niemiec wzrosło w bieżącym miesiącu do rekordowego poziomu. Gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę na AfD zagłosowałoby aż 15% Niemców. 
 

Poparcie dla antyislamskiej partii rośnie systematycznie od dobrych kilku miesięcy. Majowy wynik jest jednak najlepszym jaki od początku swojego istnienia, a więc od trzech lat uzyskało to ugrupowanie. Rosnące poparcie dla AfD nie cieszy jednak koalicji rządzącej pod egidą kanclerz Angeli Merkel, która z kolei z każdym dniem traci zaufanie Niemców. 33 % poparcia jakie zgodnie z sondażem otrzymali chrześcijańscy demokraci jest ich najgorszym wynikiem od jesieni 2011 roku. Podobnie sytuacja wygląda wśród socjaldemokratów. Obecny wynik 20 % poparcia jest najniższym od 1997 roku. 

Tymczasem, AfD rośnie w siłę. Podczas zjazdu w Stuttgarcie w ubiegły weekend partia uchwaliła swój program, który stanowczo odrzuca islam i wielokulturowość propagując w zamian tradycyjny model rodziny. Ponadto AfD postuluje ograniczenie prawa do aborcji a także wycofanie z Niemiec zagranicznych oddziałów wojskowych i broni atomowej. AfD sprzeciwia się również zbyt daleko idącym kompetencjom UE, która powinna być zdaniem partii "wspólnotą wolnych państw narodowych". Domaga się też zniesienia sankcji wobec Rosji.

Wybory parlamentarne w Niemczech odbędą się jesienią 2017 roku.


C.

za:gosc.pl