Logo
Niemcy: tylko 34 tys. uchodźców znalazło pracę. Do kraju przyjechało ponad milion

fot. Wikimedia Commons

30 grudnia 2016 09:38

W Niemczech tylko 34 tys. uchodźców w ciągu ostatniego roku znalazło pracę - donosi portal The Local. Tymczasem w sumie do kraju przyjechało ponad milion.

Aktywnie poszukujących pracę uchodźców jest w Niemczech 406 tys. Z 34 tys., którym udało się znaleźć zatrudnienie, prawie 8 tys. pracuje na umowach tymczasowych. Statystyki dotyczą migrantów z krajów, z których przybywa ich najwięcej, m.in. z Syrii, Iraku czy Afganistanu.

Z drugiej strony, dzięki masowemu napływowi uchodźców, na rynku pracy powstało zapotrzebowanie na zawód nauczyciela czy pracownika socjalnego.

Szef Niemieckiego Instytutu Badań Rynku Pracy Joachim Moeller przyznaje, że dużym sukcesem byłoby znalezienie w ciągu pięciu najbliższych lat stałego zatrudnienia dla połowy uchodźców. Zaznacza jednak, że nie ma co liczyć na możliwość zatrudnienia migrantów w dobrze płatnych sektorach gospodarki, jak chociażby przemysł samochodowy.

Fiaskiem okazał się również program niemieckiego rządu, który ma na celu pomoc uchodźcom w znalezeniu niskopłatnej pracy w sektorze publicznym. Skorzystało z niego dotychczas zaledwie 5 tys. migrantów, podczas gdy planowo miał on objąć prawie 100 tys. osób.

 

źródło: bankier.pl

N.