Logo
Niemieccy politycy: trzeba dostarczyć Ukrainie broń

14 sierpnia 2016 13:10

Część niemieckich polityków domaga się przekazania ukraińskim żołnierzom broni defensywnej, by ci mogli odpierać ataki prorosyjskich separatystów w Donbasie​. Europoseł CDU Michael Gahler podkreślił, że w obecnej sytuacji obowiązkiem Berlina jest przekazanie stronie ukraińskiej sprzętu wywiadowczego oraz broni defensywnej. Podobnego zdania jest szef komisji spraw zagranicznych w Parlamencie Europejskim Elmar Brok. 

Zdaniem europosłanki Zielonych Rebecci Harms Unia Europejska powinna realistycznie spojrzeć na problem odpowiedzialności za zaostrzenie sytuacji na wschodzie Ukrainy Oceniła, że obarczanie odpowiedzialnością za zajścia w równym stopniu separatystów i Kijowa jest „nie do zaakceptowania” i osłabia wolę reform na Ukrainie.Niemieckie MSZ uważa, że dostawy broni, nawet defensywnej, nie przyczynią się do rozwiązania konfliktu. W poniedziałek szef niemieckiej dyplomacji Frank-Walter Steinmeier poleci do Jekaterynburga, gdzie spotka się z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem. Tematem rozmów będzie sytuacja na Ukrainie.

Niemiecki dziennik „Frankfurter Allgemeine Zeitung” wskazuje, że za zaostrzenie konfliktu na wschodzie Ukrainy odpowiadają przede wszystkim wspierani przez Kreml rebelianci.Gazeta przeanalizowała dokumenty sporządzone przez obserwatorów Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) w dniach od 16 kwietnia do 31 lipca. Wynika, że separatyści naruszali w tym czasie rozejm „znacznie częściej” niż żołnierze armii ukraińskiej. 

Natalia Wislińska

Źródło: TVP Info