Logo
Niemiecki polityk: pomnik Holocaustu to symbol hańby

18 stycznia 2017 18:09

Bjoern Hoecke, czołowy polityk niemieckiej partii Alternatywa dla Niemiec (AfD) określił Pomnik Holokaustu w Berlinie mianem "hańby". Zarzucił też Niemcom pielęgnowanie mentalności pokonanego narodu, a Angelę Merkel porównał do byłego przywódcy NRD Ericha Honeckera.

"My Niemcy, nasz naród, jesteśmy jedynym narodem na świecie, który posadził sobie pomnik hańby w samym sercu swojej stolicy" - przekonywał Hoecke podczas spotkania w Dreźnie. "Niemiecka mentalność jest mentalnością "brutalnie pokonanego narodu". "Zamiast przekazywać dorastającemu pokoleniu wiedzę o dobroczyńcach, znanych na całym świecie filozofach, muzykach, genialnych wynalazcach i odkrywcach, których mamy tak wielu, być może więcej niż inne narody, zamiast uczyć o tym uczniów i uczennice w szkołach, my obsmarowujemy niemiecką historię i wyśmiewamy ją - kontynuował Hoecke.

Słowa polityka Afd spotkały się ze zdecydowaną sprzeciwem przedstawicieli innych partii. Wicekanclerz i szef SPD Sigmar Gabriel powiedział, że Hoecke "pogardza Niemcami, z których on jest dumny". "Niemcy, a szczególnie socjaldemokraci nie mogą pozostawić bez odpowiedzi ataków ze strony demagogów w rodzaju Bjoerna Hoecke" - dodał lewicowy polityk.

Pomnik Holokaustu poświęcony 6 milionom pomordowanych Żydów został odsłonięty w 2005 roku w centrum Berlina, niedaleko Bramy Brandenburskiej i parlamentu.
 

MR

źródło: rp.pl