Logo
Niemiecki polityk wzywa muzułmanów do "rozprawy ze swoją religią"

21 stycznia 2017 10:45

Przewodniczący Bundestagu Norbert Lammert w miesiąc po zamachu w Berlinie wezwał niemieckich muzułmanów do dyskusji na temat związków islamu z przemocą.

19 stycznia w niższej izbie niemieckiego parlamentu oddano pamięć ofiarom berlińskiego zamachu. 

Polityk CDU powiedział, że Niemcy mają prawo wymagać od wyznawców islamu moralnej rozprawy z własną religią i jej związków z terroryzmem.

Lammert przy okazji pochwalił postawę szefa Centralnej Rady Muzułmanów w Niemczech, który po zamachu szybko potępił terroryzm. Dodał również, że nie należy utożsamiać terrorystów z migrantami, gdyż ci ostatni często sami są ofiarami fanatyzmu.

Z drugiej strony, jak zauważył Lammert, Anis Amri przybył do Niemiec jako uchodźca, był fanatycznym muzułmaninem i działał w imieniu Państwa Islamskiego. Zdaniem niemieckiego polityka, takich spraw nie można przemilczeć, zwłaszcza gdy "buduje się społeczeństwo otwarte".

19 grudnia 2016 r. w bożonarodzeniowy jarmark w Berlinie wjechała rozpędzona ciężarówka. Zginęło 12 osób, a ponad 50 było rannych. Jak się później okazało, sprawcą był Anis Amri - zwolennik Państwa Islamskiego i wyznawca islamu. Sprawca został zastrzelony trzy dni później przez włoską policję.

 

źródło: dw.de

N.