Logo
Niemieckie wydawnictwo chce wydać „Mein Kampf”

wikipedia.org

27 maja 2016 17:55

Skrajnie prawicowe wydawnictwo „Der Schelm” z Lipska zapowiedziało, że planuje wydać „Mein Kampf” – książkę autorstwa Adolfa Hitlera, w wersji z 1943 r. Prokuratura w Brandenburgii bada, czy należy wytoczyć przeciwko wydawnictwu postępowanie.

Prawa autorskie do książki wodza III Rzeszy od końca II wojny światowej posiadały władze w Bawarii, które do niedawna skutecznie blokowały wszelkie próby jej wznowienia. Z końcem zeszłego roku, po upływie 70 lat, prawa te jednak wygasły, a książka zaczęła cieszyć się dużym zainteresowaniem. W połowie kwietnia „Mein Kampf” znalazł się na pierwszym miejscu bestsellerów tygodnika „Der Spiegel”, dziś pozostaje na drugim miejscu.

Jak informuje „Die Welt”, właścicielem wydawnictwa „De Schelm” był Adrian Preissinger, karany wcześniej za działalność skrajnie prawicową. rzecznik prokuratury w Brandenburgii powiedział, że bada ona obecnie, czy przeciwko wydawnictwu należy wdrożyć postępowanie. Autorzy materiału podkreślają jednak, że Trybunał Federalny RFN w 1979 r. orzekł, iż handel antykwarycznymi egzemplarzami "Mein Kampf" jest dopuszczalny. 

Nie jest to pierwsza próba wydania tej książki. Instytut Historii Współczesnej (IfZ) w Monachium wydał w styczniu naukowe wydanie "Mein Kampf", opatrzone komentarzem. Publikacja cieszy się dużą popularnością – dotychczas sprzedano ponad 80 tys. egzemplarzy.

 

 

NPo

Za: http://wiadomosci.wp.pl/