Logo
Nowa fabryka Mercedesa powstanie w Polsce

13 października 2016 22:22

To już pewne. Nowa fabryka silników Mercedesa powstanie w Jaworze.

Negocjacje zostały zakończone. Dziś odbyła się konferencja z udziałem premier Beaty Szydło i wiecepremierem Mateuszem Morawieckim oraz przedstawicielem niemieckiego koncernu Daimler Markusem Schaeferem. Koszt inwestycji wyniesie blisko 500 mln euro. Nowy zakład produkcyjny przyniesie nawet kilkaset nowych miejsc pracy.   

"To na pewno będzie perła współpracy polsko-niemieckiej. Niemcy są dla nas kluczowym partnerem gospodarczym i są też dla nas jednym z głównych partnerów inwestycyjnych. Taka marka jak Mercedes na pewno będzie świadczyła o atrakcyjności inwestycyjnej Polski"- stwierdził minister rozwoju i finansów. Podobne zapewnienia o dobrych stosunkach padły z ust przedstawiciela niemieckiego koncernu.

Swojego zadowolenia nie kryła także premier Beata Szydło: "Cieszę się, że firma o tak ogromnym dorobku, firma, która jest uznaną marką na całym świecie, podjęła decyzję o zainwestowaniu w Polsce. Ten kierunek będziemy nadal realizować, dlatego, że zależy nam na tym, aby w Polsce pojawili się inwestorzy, którzy tutaj chcą realizować inwestycje dające nam nie tylko nowe miejsca pracy, nie tylko pozwalające na rozwój regionów, które w tej chwili borykają się z większym bezrobociem, ale też firmy nowoczesne, w których będą mogli odbywać staże i praktyki polscy studenci, w których będzie można kształcić kadrę inżynierską"

Budowa fabryki ma zakończyć się w 2019 roku, natomiast pełne możliwości produkcyjne osiągnie w 2020. Będzie w niej powstawać kilka tysięcy silników rocznie. Inwestycja ma przynieść wpłyty do budżetu państwa oraz Jednostek Samorządu Terytorialnego rzędu 440 mln zł w okresie utrzymania.

źródło: onet.pl
BS