Logo
Nowe przepisy regulujące sprzedaż e-papierosów. Co oznaczają w praktyce?

8 września 2016 10:03

Miłośnicy popularnych e-papierosów nie zapalą ich już w miejscach publicznych, jak np. na przystankach komunikacji miejskiej. Osoby poniżej 18 lat nie kupią tradycyjnych oraz elektronicznych wyrobów tytoniowych. Ponadto e-papierosów nie będzie można reklamować w internecie oraz na billboardach.

Nowelizacja przepisów wprowadza w życie unijną dyrektywę tytoniową przyjętą w 2014 roku. Termin jej realizacji przez państwa członkowskie minął 20 maja tego roku. Zgodnie z nowymi przepisami od 7 września papierosy elektroniczne objejmuje taki sam zakaz używania jak w przypadku pozostałych wyrobów tytoniowych. Nie będzie można ich palić na przystankach, w budynkach i na terenie przychodni, szpitali, szkół, czy obiektów sportowo-rekreacyjnych, jak stadiony. Osoba poniżej 18 lat nie będzie mogła kupić nie tylko papierosów elektronicznych, ale także pojemników z płynem do nich. Zakazana została ich sprzedaż w automatach oraz przez internet. Za złamanie tego prawa będzie grozić kara 200 tys. zł. lub ograniczenie wolności, a nawet obydwie te kary. 

Nowelizacja wprowadza także zmiany odnośnie sprzedaży zwykłych papierosów. Na opakowaniach mają znaleźć się ostrzeżenia o szkodliwości palenia, zarówno w formie graficznej, jak i tekstowej. To m.in. hasła "palenie jest przyczyną miażdżycy", "palenie zwiększa ryzyko impotencji", "palenie niszczy zęby i dziąsła", czy też "paleniem możesz zabić swoje nienarodzone dziecko". Z pudełek zostanie usunięta informacja o ilości substancji smolistych i tlenków węgla. Na ich miejscu pojawiają się kolejne komunikaty jak „palenie zabija – rzuć teraz” i „dym tytoniowy zawiera ponad 70 substancji powodujących raka".

NW

Źródło: fakt.pl