Logo
Nowy dowódca NATO w Europie odpowiada na pogróżki Rosji

youtube.com

8 maja 2016 04:42

Nowym szefem sił NATO w Europie (SACEUR) powołany został generał Curtis Scaparrotti z USA, który zastąpił na tym stanowisku generała Philipa Breedlove’a. Podczas uroczystości, odbywających się w kwaterze głównej ził zbrojnych NATO w belgijskim Mons, mężczyzna zapowiedział, że Sojusz w dalszym ciągu będzie stosował środki odstraszające Rosję, przekonując jednocześnie, że nie można zerwać z nią całkowicie kontaktów.

Generał Scaparrotti deklaracjami o kontynuowaniu praktykowanego od dwóch lat odstraszania Rosji, odniósł się do zapowiedzi rosyjskiego ministra obrony Siergieja Szojgu. Dyplomata ów zapewnił, iż Rosja utworzy trzy nowe dywizje w rejonie granic z Polską i krajami bałtyckimi, co ma być odpowiedzią na wysnuwane przez NATO plany przysłania na wschód Europy czterech batalionów wojska. Sekretarz Generalny NATO- Jens Stoltenberg przypomina z kolei, że zwiększenie obecności militarnej Sojuszu na wschodzie jest reakcją na działania Rosji na Ukrainie, zapewniając, że przed aneksją Krymu nie miał on swych żołnierzy w krajach bałtyckich i „nie podejmował środków zabezpieczenia i innych działań, jakie wkrótce ujrzą światło dzienne”.

Gen. Scaparrotti zapewnia jednocześnie o konieczności utrzymywania kontaktów z Rosją – „Wierzę, że powinna między nami istnieć komunikacja, aby nie doszło do wypadku czy błędu. Ale powiem też, że oczekujemy, że Rosja będzie stosować się do międzynarodowych norm i prawa. Tak długo jak to nie nastąpi, ta komunikacja będzie ograniczona”.

Nowy Naczelny Dowódca Sojuszniczych Sił Europy ma 60 lat i pochodzi z Ohio. Jest czterogwiazdkowym generałem.


NPo

Źródło: http://wiadomosci.wp.pl/