Logo
Nowy spot Policji "Oszukaj oszusta" robi furorę w internecie! [WIDEO]

8 listopada 2016 13:34

Komenda Wojewódzka Policji w Olsztynie opublikowała na portalu Facebook nowy spot autorstwa policjantów z Elbląga. Film dotyczy popularnej ostatnio wśród złodziei metody działania "na wnuczka", za pomocą której okradane są starsze osoby. 

Spot spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem internautów, o czym świadczy ogromna liczba "polubień" i udostępnień filmu, a także pozytywne komentarze na jego temat. 

 

Na czym polega metoda "na wnuczka"? Oszuści często posługują się książkami telefonicznymi, z których wybierają osoby o imionach często występujących u osób starszych. Następnie dzwonią na wybrany numer telefonu. Rozmowa prowadzona jest w taki sposób, aby oszukiwana osoba uwierzyła, że rozmawia z kimś ze swojej rodziny i sama wymieniła jego imię oraz inne dane, pozwalające przestępcom wiarygodnie pokierować dalszą rozmową. W rozmowie „telefonista” prosi o udzielenie pilnej pożyczki, stosując różnorodne uzasadnienia. Gdy osoba oszukiwana ma wątpliwości, co do tożsamości dzwoniącego, oszuści bardzo często stosują szantaż emocjonalny: płaczą, błagają o pomoc lub pozorują torturowanie po rzekomym porwaniu. Wskazana metoda jest powszechnie stosowana, dlatego policja podejmuje różnorodne działania mające na celu ostrzegania przed oszustami. Tylko 2015 roku na tzw. "wnuczka" wyłudzono ponad 32 mln zł.

NW

Źródło: fb.com/PolicjaPL, wiadomosci.wp.pl