Logo
Nożownik z Ohio był muzułmaninem i uchodźcą z Somalii

fot. publicdomainpictures.net

29 listopada 2016 10:37

Według ustaleń policji, nożownik z kampusu uniwersyteckiego w Ohio, który wjechał w tłum ludzi i ranił 11 z nich, był muzułmaninem i uchodźcą z Somalii.

Do ataku doszło w poniedziałek o 9:40 czasu lokalnego. Rozpędzony wóz wjechał w grupę ludzi, po czym kierowca wysiadł z niego i zaatakował zebranych nożem rzeźnickim. Napastnik został zastrzelony na miejscu przez funkcjonariusza policji.

Stacja NBC News, powołując się na źródła w policji, ustaliła, że sprawcą był student Uniwersytetu Stanowego w Ohio, Abdul Razak Ali Artan. Przebywał on w USA jako permanentny rezydent o statusie uchodźcy. Według różnych informacji, miał on 18 albo 20 lat. W 2007 r. wraz z rodziną przedostał się z Pakistanu do Somalii, a stamtąd w 2014 r. do Stanów Zjednoczonych. 

Prawdopodobną przyczyną ataku był motyw terrorystyczny. Niektóre media powołują się na doniesienia lokalnych władz o tym, że Artan na dzień przed atakiem opublikował post na swoim profilu na Facebooku. Wyrażał w nim żal odnośnie "ataków" na muzułmanów w Stanach Zjednoczonych.

 

źródło: NBC News / rt.com

N.