Logo
"Obawiam się, że nacjonaliści, faszyści, organizacje skrajnie prawicowe będą przeprowadzać podobne ataki, zamachy i morderstwa". Ekspert TVN o morderstwie księdza we Francji

fot. screen z TVN

28 lipca 2016 12:55

Gościem programu "24 godziny", emitowanego na antenie TVN24bis był filozof i orientalista – prof. Piotr Balcerowicz. Dyskusja z Kamilą Kalińczak dotyczyła ostatnich wydarzeń w Europie.

"Obawiam się, że co raz cześciej będzie dochodziło do takich zajść, ale najbardziej obawiam się, że fundamentaliści europejscy, nacjonaliści, faszyści, organizacje skrajnie prawicowe będą przeprowadzać podobne ataki, zamachy i morderstwa na muzułmanach" – odpowiedział prof. Piotr Balcerowicz.

Europa staje się co raz bardziej spolaryzowana. W środku jesteśmy my, zdecydowana większość Europejczyków, natomiast możemy być między dwiema skrajnościami. Kiedy mówię "my", to mam na myśli Europejczyków różnych religii: muzułmanie, chrześcijanie, ateiści, buddyści, hindusi... bo te wszystkie grupy religijne żyją w Europie od bardzo dawna" – mówił prof. Balcerowicz.

"Zwracamy uwagę w ostatnich dniach na zdarzenia, kwalifikujące się w większości jako przestępstwa. Większość zdarzeń to nie są akty terrorystyczne. Zamordowanie Polki w Niemczech nie ma nic wspólnego z terroryzmem.To, że ktoś, ten młody chłopak, strzelał, też nie ma nic wspólnego z terroryzmem" – podkreślał ekspert TVN.

 

Paweł Jaworski
Źródło: TVN24bis