Logo
Odnaleziono ważne dokumenty z teczki osobowej Jaruzelskiego?

9 czerwca 2016 18:01

Jak informuje TVP INFO, w odnalezionych dokumentach Wojciecha Jaruzelskiego znajdują się akta z lat 50., kiedy był on gorliwym funkcjonariuszem Ludowego Wojska Polskiego. Materiały te mogłyby być dla generała niewygodne.

W marcu tego roku z nakazu prokuratora IPN przeszukano dom Jaruzelskiego. Podczas oględzin prawdopodobnie  odnaleziono brakujące dokumenty z teczki personalnej oficera LWP. Już kilka lat temu, historyk IPN dr Piotr Gontarczyk zauważył, że w oficjalnej teczce generała są braki.

Brakuje m.in. opinii jego przełożonych z lat 50, kiedy był bardzo gorliwym pracownikiem. Nie ma także świadectw jego szkoleń - mówi TVP INFO dr Gontarczyk. Inni badacze spekulują, że zaginione dokumenty mogą wskazywać na współpracę Jaruzelskiego z Informacją Wojskową oraz czynny udział w zwalczaniu podziemia niepodległościowego. 

Zdaniem historyka, o fałszerstwie ma świadczyć fakt, że zeszyt ewidencyjny, w którym dokonywano wpisów, został wyprodukowany nie wcześniej niż pod koniec lat 80. Tymczasem w zeszycie są zapisane służbowe notatki z lat 50. Ponadto wszystko zostało sporządzone tym samym długopisem.

Dotychczas nie można opublikować zarekwirowanych dokumentów, gdyż pełnomocnik rodziny Jaruzelskich zaskarżył do sądu decyzje prokuratorów IPN. W związku z tym, do czasu wyjaśnienia sprawy, akta nie mogą ujrzeć światła dziennego.

 

źródło: TVP INFO

N.