Logo
ONR odpowiada wnuczce Pileckiego

28 maja 2016 14:09

Ostatni list wnuczki rotmistrza Pileckiego wywołał powszechne oburzenie w środowiskach narodowych w całym kraju. Tym razem głos zabrało kierownictwo Obozu Narodowo-Radykalnego.

Celebrowana niedawno rocznica śmierci romistrza Pileckiego zbiegła się z opublikowaniem listu wnuczki rotmistrza - Beaty Pileckiej-Różyckiej. W liście szeroko rozpowszechnianym przez "Gazetę Wyborczą" deklaruje ona smutek związany z tym, że postać rotmistrza gloryfikują środowiska narodowe - Młodzież Wszechpolska i Obóz Narodowo-Radykalny.

ONR w swojej odpowiedzi do wnuczki rotmistrza mówi o uniwersalności tej postaci i tym, że powinna być ona wzorem dla wszystkich Polaków. Narodowcy powołują się również na współpracę rotmistrza z narodowcami w czasie wojny.

"Sylwetka rotmistrza Witolda Pileckiego powinna być wzorem poświęcenia i bohaterskiej postawy dla wszystkich Polaków"(...) jeszcze 24 kwietnia podczas uroczystego pogrzebu innego wielkiego Bohatera Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" córka Witolda Pileckiego p. Zofia Pilecka-Optułowicz odnosiła się do naszych działaczy z wielką sympatią, życzliwością i przyjaźnią, a nic nie wskazywało, aby rodzina wielkiego Polaka miała jakiekolwiek zastrzeżenia do kultywowania pamięci historycznej przez młodzież zrzeszoną w ONR"(...) ONR mówi również o upamiętnianiu romistrza od wielu lat: „robiliśmy to także wtedy, gdy wśród młodzieży nie istniała jeszcze swoista moda na patriotyzm, gdy wielcy Bohaterowie, jak Witold Pilecki, byli zapomniani i nieznani społeczeństwu" - czytamy w oświadczeniu ONR.

Narodowcy napisali również o wojennych losach rotmistrza, który walczył w trakcie powstania warszawskiego w batalionie Chrobry II - złożonym z żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. ONR przypomina również o obozowej konspiracji tworzonej przez Pileckiego we współpracy z Janem Mosdorfem - kierownikiem głównym ONR. "Dla nas postać Rotmistrza jest szczególnie bliska ze względu na jego wojenne losy ściśle powiązane z przedstawicielami przedwojennych środowisk narodowych, w tym wywodzących się z Obozu Narodowo-Radykalnego”  - deklarują członkowie ONR.

PS