Logo
ONZ: 235 tys. migrantów gotowych przekroczyć Morze Śródziemne

fot. Wikimedia Commons

16 września 2016 09:02

Przynajmniej 235 tys. ludzi znajduje się na wybrzeżu libijskim i czeka na przekroczenie Morza Śródziemnego w celu dotarcia do Europy - oficjalnie poinformowało ONZ.

"Odnotowaliśmy ok. 235 tys. migrantów czekających na sprzyjające warunki w celu przedostania się do Włoch" - powiedział Martin Kobler, szef misji ONZ zajmującej się zaprowadzeniem porządku i stabilizacji w Afryce Północej. "Wiemy, że jeśli nadarzy się okazja, to te osoby na pewno to uczynią".

Jedynym sposobem na powstrzymanie tej fali migracji, jest pogodzenie ze sobą rywalizujących ugrupowań i zniszczenie Państwa Islamskiego, które ma swój przyczułek w portowym mieście Sirte - powiedział urzędnik ONZ dla włoskiej gazety La Stampa.

Jego zdaniem Libia potrzebuje silnej armii, policji i służb morskich, które byłyby w stanie likwidować gangi przemytników zajmujące się przerzucaniem ludzi do Europy.

W tym roku do wybrzeża Włoch dotarło już 128 tys. migrantów. Liczba ta znacznie przekracza możliwości kraju odnośnie zapewnienia schronienia i żywności dla przybyszy.

 

źródło: telegraph.co.uk

N.