Logo
Oprawca żołnierzy AK skazany!

www.commons.wikimedia.pl

6 maja 2016 07:48

**Były funkcjonariusz powiatowych Urzędów Bezpieczeństwa Publicznego w Kolbuszowej i Sanoku Józef O. nareszcie skazany.  Był odpowiedzialny między innymi za torturowanie żołnierzy Armii Krajowej, między innymi dokonując porażenia ich prądem elektrycznym.** 

Prokurator oskarżył Józefa O., między innymi o to, że od 7 sierpnia 1945 r. do 24 sierpnia 1945 r. w Kolbuszowej na Podkarpaciu, a także w okresach od 25 września 1946 r. do co najmniej 28 września 1946 r. i od 25 września 1945 r. do 30 października 1946 r. w Sanoku torturował żołnierzy podziemia. Wykorzystując przy tym rozmaite narzędzia.

Wydział śledczy rzeszowskiego oddziału IPN zbadał między innymi sprawę działania skazanego wobec Władysława S., który spędził w areszcie śledczym 14 dni jako podejrzany o przynależność do Armii Krajowej. 

W tym czasie skazany Józef O. miał wielokrotnie pobić go z użyciem pałki. „Działanie Józefa O. wobec Mariana I. polegało na dokonywaniu częstych przesłuchań oraz wielokrotnym biciu go, uderzaniu po całym ciele pałką gumową i wyciorem od karabinu oraz rażeniu prądem" – można przeczytać w aktach IPN, które opisują działania Józefa O. wobec żołnierza Narodowych Sił Zbrojnych. 

Sąd w Legionowie uznał dawnego funkcjonariusza UB winnego zarzucanych mu czynów i skazał go na 2 lata więzienia w zawieszeniu na 4 lata. Wyrok jeszcze nie jest prawomocny.


pw

Źródło: www.kresy.pl