Logo
Orban o propozycji KE: euroliderzy nie mają pojęcia o czym mówią

onet.pl

8 maja 2016 04:38

Węgierski premier zabrał głos w dyskusji nad propozycją Komisji Europejskiej dotyczącą obowiązkowych kar finansowych dla wszystkich państw członkowskich, które odmówią przyjęcia tzw. uchodźców w liczbach narzuconych przez europejskie mocarstwa.

W wywiadzie dla Radia Kossuth Victor Orban stwierdził, że plany KE są oburzające. Zdaniem polityka owa "karna propozycja" ze strony Brukseli to "cios w splot słoneczny" dla wszystkich państw Europy Środkowo-Wschodniej. Dodał również, że na szantaż i propagandę UE ciężko odpowiadać w cywilizowanej formie językowej.
 
Węgierski premier stwierdził ponadto, że Węgrzy wykazali się największą solidarnością w sprawie uchodźców. Nie omieszkał przy okazji dodać, że jeszcze co prawda nie zdobył się na odwagę by wystawić Brukseli rachunek za koszty rejestracji 175 tys. tzw. uchodźców ale przy takich propozycjach KE jest to tylko kwestią czasu. 

W Europe Środkowej, a w tym na Węgrzech, "panujemy nad sytuacją". Mamy kontrolę nad wydarzeniami, my się tu nie godzimy na to, by nasze dziedzictwo kulturowe zniknęło z minuty na minutę, tu nie powstaną równoległe społeczeństwa - oświadczył węgierski premier.

Propozycję Komisji Europejskiej zdecydowanie odrzuciły nie tylko Węgry, ale również pozostałe kraje Grupy Wyszehradzkiej, w tym Polska.

C.


za:gosc.pl