Logo
Orban: Potrzebna jest totalna ochrona zewnętrznych granic UE

24 września 2016 22:36

W sobotę odbyło się regionalne spotkanie w Wiedniu w sprawie nielegalnej migracji. Wzięło w nim udział dziesięciu przedstawicieli krajów UE. Premier Węgier Viktor Orban mówił o potrzebie "totalnej ochrony" granic UE i zaproponował założenie "wielkiego miasta uchodźców" na libijskim wybrzeżu.

Gospodarz spotkania, kanclerz Austrii Christian Kern, wezwał do lepszej ochrony zewnętrznych granic Unii Europejskiej, aby powstrzymać nielegalną migrację. Musimy odzyskać kontrolę nad naszą zewnętrzną granicą. To my musimy decydować, kto przedostanie się do Europy, a nie przemytnicy - oświadczył Kern na konferencji po szczycie. Z kolei niemiecka kanclerz Angela Merkel wyraziła przekonanie, że kolejnym ważnym celem jest szybsze odsyłanie migrantów, niespełniających warunków azylowych. 

Obecny na spotkaniu premier Węgier oświadczył, że jego kraj zwraca się z prośbą do Unii o zwiększenie wydatków przeznaczonych na kryzys migracyjny i bardziej sprawiedliwy podział pieniędzy pomiędzy kraje, których dotyczy ten problem. W jego opinni obecna dystrybucja środków nie jest sprawiedliwa. Węgry wydały dotychczas 500 mln euro na ochronę swoich granic i nie prosiły UE o pieniądze na ten cel - wskazał Orban. Wyraził również opinię, że UE powinna założyć "wielkie miasto uchodźców" na wybrzeżu Libii i tam rozpatrywać wnioski azylowe od uchodźców pochodzących z Afryki przy wsparciu nowego libijskiego rządu. 

NW

Źródło: tvn24.pl