Logo
Ordo Iuris zwróci się do UOKiK ws. dyskryminacyjnych działań Facebooka

fot. ordoiuris.pl

3 listopada 2016 16:17

Prawnicy z Instytutu Kultury Prawnej Ordo Iuris zwrócą się do Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów ws. dyskryminacyjnych praktyk Facebooka.

Zdaniem ekspertów, działania najpopularniejszego portalu społecznościowego naruszyły zbiorowy interes konsumentów. Insytut poinformował, że osoby "dotknięte poszkodowane" mogą zwrócić się na adres pocztowy: konsumenci@ordoiuris.pl.

W ciągu ostatnich dwóch tygodni Facebook nagminnie usuwał wszelkie treści związane z Marszem Niepodległości, także te, które były publikowane na prywatnych kontach. 

Jeszcze wcześniej skasowano fanpage Obozu Narodowo-Radykalnego oraz Ruchu Narodowego. Ostatnio usunięta została również strona Młodzieży Wszechpolskiej, najprawdopodobniej z powodu promowania przemarszu organizowanego przez narodowców 11 listopada. Wszystkie kasacje były dokonywane bez podania przyczyn.

Eksperci z Ordo Iuris podkreślają, że Facebook często usuwał grafiki o charakterze czysto patriotycznym, które nie miały żadnych związków z ideologią totalitarną. Równolegle pozwalano na istnienie stron promujących ideologię komunistyczną oraz atakujących w obrzydliwy sposób znane postaci, m.in. św. Jana Pawła II.

"Portal, z którego usług korzystają mieszkańcy i obywatele Rzeczypospolitej Polskiej ma obowiązek stosować się do polskiego prawa. Konstytucja zakazuje dyskryminacji ze względu na światopogląd, a przepisy dotyczące ochrony konsumentów uznają za niedozwolone praktyki polegające na dzieleniu na grupy i nierównym traktowaniu konsumentów korzystających z tej samej usługi. Niezgodne z polskim porządkiem prawnym jest również tworzenie regulaminów i stosowanie praktyk pozwalających na arbitralne ingerowanie w kształt oferowanej usługi" - czytamy na stronie Instytutu.

Całość uzasadnienia można przeczytać na: www.ordoiuris.pl

 

N.