Logo
"Paczka dla Bohatera" startuje! Tym, którzy walczyli o Polskę [WYWIAD]

fot. Głos Bohatera

11 listopada 2016 11:35

Już po raz szósty kombatanci otrzymają paczki w ramach pięknej akcji organizowanej przez pokolenie młodych Polaków. "Paczka dla Bohatera" to piękny przykład, że patriotyzm i bezinteresowna pomoc to wartości, które nie giną. O inicjatywie udało nam się porozmawiać z koordynatorem akcji w Warszawie.

PJ: Czym jest i jak działa "Paczka dla Bohatera"? 

Paczka dla Bohatera: Jest to inicjatywa społeczna działająca już od 6 lat w której udział biorą wolontariusze z całej Polski. Inicjatorem inicjatyw jest Tomasz Sawicki ze Szczecina a w każdym z 29 miast, które biorą w niej udział, jest wyznaczony koordynator odpowiedzialny za swój rejon. Kontaktujemy się i nagłaśniamy sprawę głównie za pośrednictwem Internetu. Działamy na terenie Szczecina, Warszawy, Poznania, Koszalina, Słupska, Gniezna, Krakowa, Zamościa, Londynu, Essen, Paryża a także wielu innych miast. Organizujemy zbiórkę, pakujemy artykuły spożywcze i chemię gospodarczą, a następnie wręczamy paczki kombatantom i weteranom II wojny światowej, żołnierzom Podziemia Niepodległościowego. Do tej pory przeprowadziliśmy 5 edycji „Paczki dla Bohatera” z okazji Świąt Bożego Narodzenia, a w tym roku po raz pierwszy z okazji Świąt Wielkiej Nocy. Teraz startujemy pod nazwą „VI Bożonarodzeniowa  Paczka dla Bohatera”.

Pomagacie kombatantom materialnie. Skąd pomysł na akcję? Dlaczego to robicie?

Przedsięwzięcie to ma na celu wsparcie kombatantów zarówno duchowe jak i materialne. Akcja ma na celu nie tylko pomoc uboższym kombatantom, ale również pokazanie, że pamięć o ich bohaterstwie wciąż jest żywa. Jako organizatorzy wyznajemy zasadę "naród bez pamięci historycznej nie jest narodem, i gdy ta przestanie dla niego być święta, wtedy i on nie będzie już godny odziedziczenia imienia". Dla nas pamięć o naszej historii jest szczególnie ważna. Chcemy pokazać, że dzięki ich heroicznej walce, naród, który wielokrotnie tracił zarówno niepodległość polityczną jak i terytorialną zyskuje coraz większą świadomość dzięki której na zawsze tym narodem pozostanie.

Kto pomaga w przygotowaniu paczek? Z kim współpracujecie?

Działamy bezinteresownie ze wsparciem rodzin, przyjaciół, znajomych i często zupełnie obcych ludzi. Nasze działania podejmujemy we współpracy ze  Związkiem Powstańców Warszawskich, Światowym Związkiem Żołnierzy AK, Związkiem Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Związkiem Sybiraków, a także innymi organizacjami kombatanckimi. Jest wiele osób, które wspierają nasze działania i również się angażują, nie sposób wymienić wszystkich.

Tak duża akcja to także wyzwanie logistyczne. W jaki sposób paczki docierają do kombatantów?

Podczas transportu paczek i wręczania ich naszym Bohaterom towarzyszą nam służby mundurowe: Wojsko Polskie, Straż Graniczna, Służba Więzienna, pracownicy Agencji Mienia Wojskowego a także harcerze oraz grupy rekonstrukcyjne. Mnóstwo osób, którym leży na sercu dobro naszych bohaterów.

Pomóc może każdy? Jak można włączyć się w akcję lub wesprzeć?

Paczkę może przygotować każdy. Podpowiem, że powinniśmy skupić się na produktach z długim terminem przydatności: herbata, kawa, słodkości, owoce i warzywa w puszkach, konfitury, konserwy, płatki śniadaniowe, śledzie w puszkach, kakao, syropy, witaminy, artykuły chemiczne oraz do higieny: kremy, szampony, płyny do kąpieli, sole do kąpieli, płyny i proszki do prania, żele pod prysznic, pasta do zębów, środki czystości oraz koniecznie kartki ze świątecznymi życzeniami, które trafią do kombatantów za naszym pośrednictwem. Przygotowaną paczkę wystarczy wysłać lub dostarczyć na adres koordynatora w swoim mieście. Wszystko jest dokładnie opisane na stronie wydarzenia TUTAJ.

Życzę powodzenia i z pewnością dołączę do tegorocznej edycji "Paczki dla Bohatera". Dziękuję za rozmowę!

Dziękuję!