Logo
Panika w warszawskim ratuszu? Wiceprezydent Pahl krytykuje pomysł PiS: "Nadsąd ludowy, inkwizycja!"

fot. Wikimedia Commons

19 października 2016 17:36

Pomysł Prawa i Sprawiedliwości dotyczący powołania komisji weryfikacyjnej spowodował prawdziwą panikę w warszawskim ratuszu. Wiceprezydent Witold Pahl przekonywał dziś na konferencji prasowej, że byłby to "nadsąd ludowy, inkwizycja". Komisja to nie jedyna propozycja parlamentarzystów w odpowiedzi na aferę reprywatyzacyjną.

"Wczorajsza informacja o utworzeniu organu, który miałby zajmować się kwestiami reprywatyzacyjnymi w zgodnej opinii znaczącej części mediów, również autorytetów, jest niczym innym jak swoistego rodzaju nadsądem ludowym, inkwizycją, która pod pretekstem wymierzania ludowej sprawiedliwości ma tak naprawdę dokonać spalenia na stosie politycznych przeciwników obecnie rządzącej grupy. Jesteśmy skuteczni jako ratusz i zdeterminowani. Skuteczni, bo wykonaliśmy wszystkie wcześniej złożone obietnice. Rozwiązaliśmy Biura Gospodarki Nieruchomościami, również te biura, które bezpośrednio zajmowały się sprawami dekretowymi (…) Doprowadziliśmy tak naprawdę do wstrzymania reprywatyzacji. Nie są wydawane żadne nieruchomości, również wydajemy decyzje odmowne, jeśli chodzi o wykonanie postanowień z tzw. małej ustawy reprywatyzacyjnej. Mówimy dzisiaj o 10 decyzjach" - mówił dziś na konferencji Witold Pahl.

Komisja śledcza to nie jedyny pomysł parlamentu na wyjaśnienie kontrowersji wokół warszawskiego ratusza. O konieczności powołania komisji śledczej w tej sprawie mówi poseł Bartosz Józwiak (Kukiz'15).

"Tylko komisja śledcza może w 100% wyjaśnić wszystkie szwindle reprywatyzacyjne III RP. Bo to obok czynów zwykłych oszustów, są także ewidentne wpadki oraz zaniechania (a może i celowe działania) władzy, polityków, rządów. To jest grzech całej III RP. I żaden zespół parlamentarny nic tu nie wskóra. PiS występując przeciwko powołaniu komisji, staje w jednym szeregu z wszystkimi tymi, którzy nie chcą wyjaśnienia tych przekrętów. Pytanie tylko jakie są motywacje? Czego się boją politycy PiS?" – mówił Bartosz Józwiak.

"Nowoczesna dołączyła do politycznych, partyjnych i sejmowych przeciwników odkrycia szwindli reprywatyzacyjnych. Wycofała swoje podpisy pod wnioskiem o powołanie Komisji Śledczej d.s. Reprywatyzacji. Jak widać cała partiokracja boi się tego do czego może dojść Komisja. Mimo wycofania podpisów Nowoczesnej my nie ustaniemy w walce o powołanie tej komisji. To się należy Polakom. Należy im się prawda i ukaranie winnych" – podkreślał poseł.​

PJ
Źródło: 300polityka, Prosto z Mostu