Logo
Papieskie orędzie bożonarodzeniowe i błogosławieństwo Urbi et Orbi [WIDEO]

25 grudnia 2016 19:47

Papież Franciszek wygłosił bożonarodzeniowe orędzie, w którym przede wszystkim apelował o pokój w miejscach dotkniętych wojną oraz błogosławił wiernym z całego świata. 

Biskup Rzymski nawiązał najpierw do Bożej Dzieciny, której narodziny świętują katolicy. Papież podkreślił, że władza Jezusa nie wynika z bogactwa materialnego czy pieniędzy, lecz z miłości, która jest naturalnym budulcem świata, nieba i ziemi.

Franciszek następnie apelował o pokój w miejscach dotkniętych wojną. Modlił się za ofiary terroryzmu i ich rodziny. - Pokój dla mężczyzn i kobiet w udręczonej Syrii, gdzie przelano tak wiele krwi - zwłaszcza w mieście Aleppo, będącym w minionych tygodniach teatrem jednej z najokrutniejszych bitew. Bezzwłocznie pilne jest zapewnienie pomocy i pociechy wyczerpanej ludności cywilnej, z poszanowaniem prawa humanitarnego - wzywał Franciszek.

Następnie Papież apelował o pokój w Ziemi Świętej -   Niech Izraelczycy i Palestyńczycy mają odwagę i determinację, by napisać nową kartę historii, w której nienawiść i zemsta ustąpią przed wolą wspólnego budowania przyszłości wzajemnego zrozumienia i zgody

- Pokój narodom, które cierpią z powodu ambicji gospodarczych małej grupy i zachłannej chciwości bożka-pieniądza, prowadzącej do zniewolenia - Papież podkreślił wyzyskiwanie biedniejszych państw przez wielkie światowe korporacje.

Franciszek nawiązał także do wielu innych kwestii. Na koniec przemówienia przypomniał wiernym co jest prawdziwą istotą świąt."W tym radosnym dniu, wszyscy jesteśmy wezwani do kontemplacji Dzieciątka Jezus, które przywraca nadzieję każdemu człowiekowi na ziemi".

 

 

źródło: niezależna.pl/radiowatykańskie
BS