Logo
Para prezydencka weźmie udział w orszaku Trzech Króli w Cieszynie

6 stycznia 2017 11:17

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką przejdą w Orszaku Trzech Króli w Cieszynie (Śląskie). W tym roku orszakowi przyświecało będzie franciszkańskie pozdrowienie: Pokój i Dobro.

Para prezydencka w południe ma uczestniczyć we mszy świętej w XIII-w. cieszyńskim kościele św. Marii Magdaleny pod przewodnictwem biskupa bielsko-żywieckiego Romana Pindela. Po mszy uczestnicy liturgii z parą prezydencką na czele przejdą na zabytkowy rynek, gdzie spotkają się orszaki, które nadejdą z kilku cieszyńskich parafii. Prezydent ma wygłosić tam krótkie przemówienie. Na rynku Królowie - Kacper, symbolizujący Europę, Melchior - Azję, a także Baltazar - Afrykę, złożą dary Jezusowi. W postaci mędrców mają wcielić się studenci miejscowych uczelni.

6 stycznia w Kościele katolickim przypada uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli święto Trzech Króli: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Według Ewangelii św. Mateusza, za panowania w Judei króla Heroda, do Betlejem przybyli ze Wschodu mędrcy (trzej królowie), gdyż prorocy przepowiedzieli, że urodził się król żydowski. Odnaleźli Jezusa w stajence, oddali mu pokłon i złożyli dary: Kacper kadzidło - symbol boskości, Melchior - złoto, symbol władzy królewskiej, a Baltazar - mirrę, zapowiedź męczeńskiej śmierci. Święto kończy obchody Bożego Narodzenia.

Orszak Trzech Króli to największe na świecie uliczne jasełka. Organizowane są w Polsce po raz dziewiąty. W tym roku orszaki przejdą ulicami ponad 500 miejscowości w naszym kraju. Para prezydencka weźmie w nim udział po raz drugi. Przed rokiem uczestniczyła w orszaku w Warszawie.

 

MR

źródło: wpolityce.pl