Logo
Partia Razem przeciwko porozumieniu z Chinami

źródło: Facebook

21 czerwca 2016 12:17

Lewicowa partia Razem sprzeciwia się wobec porozumienia gospodarczego z Chinami, które wczoraj podpisał prezydent Andrzej Duda. Powód? Łamanie praw człowieka przez Państwo Środka.

"Mamy nadzieję na to, że polskie władze nie będą cynicznie ignorować losu chińskich więźniów politycznych oraz nagminnego łamania podstawowych praw człowieka przez chiński reżim" - tak uzasadniają swoją decyzję przedstawiciele ugrupowania.

Na Facebooku Razem zamieściło infografikę: "Interesy kosztem praw człowieka? Andrzej Duda podejmuje z honorami Xi Jinpinga, sekretarza Komunistycznej Partii Chin. Czy najwyższemu przedstawicielowi polskich władz wystarczy odwagi, by upomnieć się o więźniów politycznych chińskiego reżimu?" - głosi napis.

Pod postem wywołała się mała dyskusja. Oprócz głosów popierających stanowisko partii, były również odmienne poglądy. "No i teraz pytanie o co bardziej warto się bić? O prawa człowieka w Chinach czy o rozwijanie współpracy gospodarczej, która może przynieść miejsca pracy w Polsce? Bo zdaje się, że jedno wyklucza drugie. Poważnie pytam, jaki macie pomysł?" - napisał jeden z użytkowników Facebooka.

W poniedziałek Andrzej Duda wraz z sekretarzem KPCh Xi Jinpingiem podpisali porozumienie o strategicznym partnerstwie. Dokument zawiera szereg umów i memorandów, które mają ożywić współpracę między obydwoma krajami.

 

źródło: Facebook

N.