Logo
Paryż: policja siłą usuwa wiernych i księży z neogotyckiego kościoła [WIDEO, FOTO]

3 sierpnia 2016 12:21

To się dzieje naprawdę! Francuska policja siłą usuwa wiernych i księży z kościoła św. Rity w Paryżu. Neogotycka świątynia została przeznaczona pod rozbiórkę, a w jej miejscu ma powstać...apartamentowiec.

Już w 2011 r. władze Paryża wydały pozwolenie na zburzenie świątyni, a w 2012 r. spółka Garibaldi otrzymała zgodę na budowę w jej miejscu budynków mieszkalnych. Sąd uznał, że kościół nie podlega ochronie dziedzictwa architektonicznego. W październiku 2015 r. firma przystąpiła do prac rozbiórkowych, jednak były one skutecznie udaremniane przez grupę lefebrystów, którzy zajęli kościół.

Neogotycka świątynia została zbudowana w 1900 r. przez wspólnotę gallikańską. W 2000 i 2010 r. kościół był dwukrotnie sprzedawany. Dopiero w 2015 r. budynek został zajęty przez Bractwo św. Piusa X, które nie chciało dopuścić do jego zburzenia. 

6 stycznia 2016 r. sąd ostatecznie wydał nakaz eksmisji wszystkich osób zajmujących świątynię. Od tamtej pory wierni dzień i noc pilnowali kościoła. Dzisiaj, także za zgodą sądu, do akcji wkroczyła francuska policja i siłą usunęła ok. 30 osób przebywających w zabytkowej świątyni. Niektórych wiernych skuto kajdankami, a obecny na miejscu ksiądz został zaatakowany gazem pieprzowym. 

[AKTUALIZACJA, 15:58, 03.08]

 

 

A tak wygląda akcja francuskiej policji w meczecie...

 

źródło: Le Figaro / fot. Twitter

N.