Logo
PE przyjmie rezolucję przeciwko rosyjskiej propagandzie

10 października 2016 23:10

W poniedziałek europosłowie z komisji spraw zagranicznych Parlamentu Europejskiego poparli projekt rezolucji, w której wyrażają zaniepokojenie coraz silniejszą i wymierzoną w Unię Europejską propagandą ze strony Rosji oraz tzw. Państwa Islamskiego, Al-Kaidy i innych grup terrorystycznych.

Rosyjska linia polityczna stała się bardziej agresywna i zaczęła wywierać presję na sąsiadów. Informacja jako narzędzie wpływu, jako środek wywierania wpływu jest wykorzystywana coraz częściej przeciwko sąsiadom, przeciwko polityce UE, przeciwko Zachodowi – podkreśla Petras Austrevicius (Porozumienie Liberałów i Demokratów na rzecz Europy). Dokument wskazuje, że „Rosja agresywnie wykorzystuje szeroki wachlarz narzędzi i instrumentów, takich jak specjalne fundacje (Russkiy Mir), wielojęzyczne stacje telewizyjne (Russia Today, RIA Novosti), agencje informacyjne (Sputnik), grupy społeczne i religijne (łącznie z Kościołem prawosławnym) oraz trolle mediów społecznościowych i internetu, do zakwestionowania zachodnich wartości, podzielenia Europy, uzyskania krajowego poparcia i stworzenia wizerunku upadających państw we wschodnim sąsiedztwie UE”.

Inicjatorką rezolucji była Anna Fotyga, która podkreślała, że propaganda, szczególnie w wykonaniu rosyjskim, ma na celu przeinaczanie faktów, wzbudzanie wątpliwości, dzielenie UE oraz jej partnerów w Ameryce Północnej, sparaliżowanie procesu podejmowania decyzji, dyskredytowanie instytucji UE oraz wzbudzanie lęku i niepewności wśród obywateli Unii.

NW

Źródło: TVP Info