Logo
PE reaguje na ustawę antyaborcyjną. Zorganizuje debatę na temat praw polskich kobiet

5 października 2016 09:15

W środę po południu w Parlamencie Europejskim odbędzie się debata natemat praw kobiet w Polsce w związku z przekazanym do dalszego procedowania projektem ustawy antyaborcyjnej. Konserwatyści wskazują, że jest to niezgodne z prawem UE, ponieważ nie posiada ona kompetencji w tym zakresie. 

 

O zorganizowanie debaty w sprawie praw kobiet w Polsce wystąpiły frakcje socjalistów, liberałów i zielonych. W ich opinii obywatelski projekt całkowitego zakazu aborcji, którym zajmują się komisje sejmowe, jest zagrożeniem dla podstawowych praw kobiet w Polsce. Frakcja konserwatystów, do której należą europosłowie Prawa i Sprawiedliwości, wnioskowała o wycofanie debaty z porządku obrad. Europoseł Ryszard Legutko wskazał, że zaplanowana debata jest niedopuszczalna, ponieważ zgodnie z prawem UE kompetencje w tych sprawach są pozostawione państwom członkowskim. 

Z kolei szwedzka posłanka Malin Bjoerk, zwolenniczka przeprowadzenia debaty z frakcji Zjednoczonej Lewicy Europejskiej wskazała, że Jeśli mówi się o prawach człowieka, to można mówić o prawach kobiet. Ostatecznie większością głosów europosłowie zdecydowali nie zmieniać porządku obrad. Debata odbędzie się późnym popołudniem.

NW

Źródło: TVP Info