Logo
Performance w gnieźnieńskiej katedrze

tvp.info

19 maja 2016 10:08

 

Przebrane za muzułmanki uczestniczki warsztatów odbywających się w Teatrze im. Aleksandra Fredry w prowokujący sposób uczestniczyły w niedzielnej mszy św. w gnieźnieńskiej Bazylice św. Wojciecha.

W trakcie trwania mszy św. do gnieźnieńskiej Bazyliki św. Wojciecha weszły kobiety przebrane za muzułmanki, które w charakterystyczny dla islamu sposób modliły sie i biły pokłony przed ołtarzem. Początkowe zaskoczenie wiernych przerodziło się w gniew i oburzenie gdy na jaw wyszły intencje kobiet.

Jak się okazło, ostentacyjne modły to tania prowokacja zorganizowana przez grupę uczestników warsztatów odbywających się w miejscowym teatrze. Biorący udział w warsztatach mieli za zadanie przebrać się za przedstawicieli różnych ras czy religii by pokazać nieprawdziwe stereotypy, jakie wokół nich funkcjonują.

Wierni a także niewierzący mieszkańcy Gniezna nie kryją swojego oburzenia zaistniałą sytuacją. Według miejscowych msza święta nie jest miejscem na tego typu "performance". Tym bardziej, że zakłócono modlitwę w jedno ważniejszych katolickich świąt – Zesłania Ducha Świętego.

Tymczasem, dyrekcja Teatru im. A. Fredry tłumaczy w specjalnie wydanym oświadczeniu, że punktem wyjścia dla dla warsztatów edukacyjnych był gorący i wzbudzający również w Polsce różnorodne emocje, temat azylantów politycznych. Zarówno organizatorzy jak i uczestnicy warsztatow na "własnej skórze" chcieli poczuć co to znaczy być odrzuconym i wzgardzanym przez wszystkich uchodźcą.

Dyrekcja podkreśla także, że intencją warsztatów nie było prowokowanie uczestniczących we mszy św. wiernych.

C.

 

za:gniezno24.com