Logo
Petru: Nie będę kandydował na prezydenta Warszawy

fot. Wikimedia Commons

9 września 2016 09:22

Ryszard Petru był gościem Katarzyny Kolendy-Zaleskiej w programie "Fakty po Faktach" na antenie TVN24. W rozmowie poruszono kwestię ewentualnej dymisji Hanny Gronkiewicz-Waltz i tym samym rozpisania wyborów na prezydenta Warszawy. 

 Jesteśmy w blokach startowych. Ogłoszę nazwisko kandydata, kiedy będzie wiadomo, że będą wybory. Ja nie będę kandydował na prezydenta Warszawy – mówił Ryszard Petru.

"Trzeba wyjaśnić, czy to była jedna działka czy seria tego typu transakcji. Daje czas na wyjaśnienie nie tyle Hannie Gronkiewicz-Walt, co polskiemu systemowi politycznemu. Musimy mieć pewność, czy to był wypadek przy pracy, czy cały system tego typu działań. Pytania są dwa: czy HGW wiedziała, czy mogła nie widzieć, bo nie kontrolowała swoich urzędników. W obu przypadkach jest odpowiedzialna. Szef jest odpowiedzialny za to, że ma złych urzędników. Musimy się dowiedzieć, czy to była jedna transakcja, czy seria. Jeżeli to był układ korupcyjny, to polityczna odpowiedzialność jest jednoznaczna i wtedy powinna podać się do dymisji. Zakładam, że dopóki prezydent nie udowodniono, że to była seria tego typu transakcji, tak długo można przyjąć, że ma czas na obronę. Żadne referenda, tylko powinna się honorowo podać do dymisji, w sytuacji, kiedy okaże się, że tam była seria układów paramafijnych – dodawał.