Logo
Piękny gest TVP w rocznicę powstania węgierskiego! Wstążka w barwach narodowych Polski i Węgier

fot. TVP

23 października 2016 13:59

Telewizja Polska w piękny sposób przypomina dzisiaj o rocznicy powstania węgierskiego z 1956 r. Na wszystkich kanałach w prawym dolnym rogu widnieje wstążka w barwach narodowych Węgier i Polski.

Dzisiaj Węgrzy obchodzą 60. rocznicę powstania antykomunistycznego, którego celem było wyzwolenie spod sowieckiej dominacji. Zryw rozpoczął się 23 października i trwał do 10 listopada 1956 r. Mimo że nieudany, pokazał, że węgierski naród nie życzy sobie panowania komunistycznego reżimu.

Jedną z przyczyn wszczęcia powstania, były protesty robotników w Poznaniu w czerwcu tego samego roku oraz wybór Władysława Gomułki na pierwszego sekretarza PZPR. Węgrzy domagali się wolności obywatelskich, demokracji parlamentarnej i narodowej niepodległości, co w tamtych czasach było całkowitym podważeniem czerwonego systemu.

Powstanie zostało krwawo stłumione przez sowieckie wojska. W ciągu miesiąca w walkach zginęło 2,5 tys. węgrów, kolejne 13 tys. zostało rannych. 

Symbolem powstania i idei niezależnych Węgier stała się węgierska flaga z okrągłą dziurą w środku. Madziarowie wycinali bowiem czerwoną gwiazdę, która widniała na narodowej fladze przez okres komunizmu.

Wydarzenia na Węgrzech spotkały się z bardzo żywiołową reakcją w Polsce. Po inwazji radzieckiej pomoc okazywana przez Polaków „węgierskim bratankom” przybrała olbrzymią skalę. Do 12 listopada w całym kraju zgłosiło się 11 196 honorowych krwiodawców. Aby ich obsłużyć, uruchomiono dodatkowe punkty. W całym kraju powstawały komitety zajmujące się działaniem na rzecz potrzebującej ludności węgierskiej. Statystyki PCK wskazują, że samym transportem lotniczym (15 samolotów) dostarczono na Węgry 44 tony medykamentów i materiałów pierwszej potrzeby. Pomoc wysyłana przy użyciu transportu drogowego i kolejowego była znacznie większa. Polską pomoc szacuje się na wartość ok. 2 mln ówczesnych dolarów amerykańskich. Społecznie, oddolnie zorganizowana pomoc materialna przysłana z Polski była znacznie większa niż udzielona przez rząd USA. 

 

N.