Logo
PILNE! Samolot z Chórem Aleksandrowa spadł do morza. Zginęły 92 osoby!

25 grudnia 2016 12:47

Samolot TU-154 rosyjskiego ministerstwa obrony spadł do Morza Czarnego krótko po starcie. Na pokładzie, wraz z załogą, znajdowały się 92 osoby, w tym większość znanego na cały świat Chóru Aleksandrowa. Nikt nie przeżył katastrofy. Strona rosyjska wyklucza możliwość zamachu terrorystycznego.

Do katastrofy doszło dziś nad ranem. Wstępnie jako przyczynę wypadku rosyjskie ministerstwa podało błąd pilota lub usterkę maszyny. Pierwszy fragment samolotu lecącego do Syrii odnaleziono 1.5 km od brzegu Morza Czarnego w okolicy Soczi na głębokości 50-70 metrów. Ciała zauważono natomiast 6 km w głąb morza, tam też ekipa ratownicza odnalazła bagaż i kolejne fragmenty maszyny.

Rosyjskie media podają wiele scenariuszy katastrofy. Wersja jakoby przyczyną wypadku miał być błąd pilota lub usterka maszyny wydaje się być tylko ogólnym stwierdzeniem. Aktualnie mówi się o tym, że samolot spadł do morza ponieważ do silnika mogły wpaść ptaki. Szef komisji obrony w Radzie Federacji (izbie wyższej rosyjskiego parlamentu) Wiktor Ozierow poinformował, że "całkowicie wyklucza" możliwość zamachu terrorystycznego. 

Samolot zniknął z radarów ok. 20 minut po starcie. Na pokładzie maszyny znajdowały się 92 osoby w tym 8 członków załogi. Znaczną większość stanowił słynny Chór Aleksandrowa. Do Syrii leciał także niemal cały zespół reprezentacyjny rosyjskiej armii, aż 64 osoby w tym dyrektor chóru gen. Walerij Chaliłow. Jedynie trzech muzyków zostało w Moskwie. Innymi pasażerami byli szef wydziału kultury ministerstwa obrony Anton Gubankow, dziewięciu dziennikarzy oraz dyrektor organizacji Sprawiedliwa Pomoc Jelizawieta Glinka, bardzo popularna w Rosji i znana jako doktor Liza.

Samolot leciał do syryjskiego Hmejmim w prowincji Latakia. Znajduje się tam lotnisko z którego rosyjskie siły korzystają w ramach operacji wojskowych. Chór Aleksandrowa miał zagrać wielki koncert noworoczny.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oznajmił mediom, że Wladimir Putin jest na bieżąco informowany o sprawie. Prezydent Rosji zlecił premierowi Dmitrijowi Miedwiediewowi, aby powołał specjalną komisje do zbadania przyczyn i okoliczności katastrofy. 

Akademicki Zespół Pieśni i Tańca Armii Rosyjskiej im. A. W. Aleksandrowa to znany na cały świat chór męski armii rosyjskiej. 

źródło: rp.pl
BS