Logo
Pilnie potrzebne fundusze na film o Wołyniu

youtube.pl

6 maja 2016 07:50

**W internecie pojawił się pierwszy zwiastun „Wołynia” – epickiego dramatu historycznego w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego, opowiadającego o pomijanym dotychczas milczeniem ludobójstwie, dokonanym na Polakach przez Ukraińców w czasie II Wojny Światowej. Jest to pierwszy w polskim kinie film, opowiadający historię tragicznych wydarzeń, jakie rozegrały się na Wołyniu w latach 1943-1944. Aby twórcy mogli dokończyć produkcję potrzebują 2 miliony złotych.** 

„Wołyń” to przygotowany z wielką starannością i rozmachem siódmy film w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego. Opowiada on historię Zosi – młodej Polki zakochanej w Ukraińcu Petro, która jednak zmuszona poślubiła majętnego wdowca Skibę. Wkrótce bohaterka stała się uczestniczką i świadkiem pogarszających się relacji między Polakami, Ukraińcami i Żydami, zamieszkującymi jedną miejscowość, a wreszcie tragicznych wydarzeń,  których kulminację stanowiła rzeź dokonana na Polakach przez bezwzględnych oprawców z UPA.

Aby film powstał, jego twórcy potrzebują kwoty rzędu 2 mln zł. Jak przyznaje reżyser, sponsorzy zwykle chętnie angażujący się w produkcje filmowe, tym razem boją się – temat ludobójstwa jest dlań zbyt kontrowersyjny i niewygodny. "Wołyń" kosztował mnie bardzo dużo emocji, ale są to emocje rozłożone na trzy i pół roku. Mocno mną trzepnęło, jak zacząłem czytać relacje i gdy zacząłem myśleć o napisaniu scenariusza - mówi Smarzowski. 
Film jest już niemal zmontowany, potrzebnych jest jeszcze kilka scen. Premiera przewidziana jest na 7 października. 


NPo

Źródło: http://film.onet.pl/