Logo
PiS chce zmiany ordynacji wyborczej

8 maja 2016 05:10

Niebawem do Sejmu trafić ma projekt zmiany ordynacji wyborczej. Proponowane przez Prawo i Sprawiedliwość reformy dotyczą przejścia od systemu proporcjonalnego do systemu mieszanego w wyborach do Sejmu.
 

PiS zamierza przesłać do Sejmu projekt zmiany obecnie obowiązującej ordynacji wyborczej. Jak wynika jednak z ustaleń „Naszego Dziennika” pomiędzy członkami partii rządzącej nie ma jeszcze zgody co do systemu, który ostatecznie zostanie zaproponowany. Jedna z rozważanych ewentualności zakłada wprowadzenie na polski grunt modelu niemieckiego, który zakłada wybór połowy posłów w okręgach jednomandatowych, drugiej połowy zaś z list krajowych. Poza okręgami jednomandatowymi, w których odbywałoby się głosowanie większościowe, Polska podzielona miałaby zostać także na kilkanaście dużych okręgów. W nich głosowanie odbywałoby się według dotychczasowych zasad.

Nie jest to jednak jedyna propozycja zmian prawa wyborczego. Pozostałe, o których się mówi, miałyby dotyczyć przezroczystych urn, czy kamer w lokalach wyborczych. Jeżeli zmiany wejdą w życie, obowiązywać będą już w najbliższych wyborach parlamentarnych w 2019 r.


NPo

Źródło: http://m.bankier.pl/