Logo
PiS i Kukiz'15 za zlikwidowaniem sprawdzianu szóstoklasisty

wykop.pl

9 czerwca 2016 09:50

 

Do sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży trafił właśnie projekt nowelizaji rządowego projektu zakładającego m.in. zlikwidowanie egzaminu szóstoklasisty. Projekt PiS poparło stowarzyszenie Kukiz'15.

Rządowy projekt oprócz likwidacji sprawdzianu szóstoklasisty zakłada także m.in możliwość odwołania się przez maturzystów od wyniku egzaminu maturalnego. Doprecyzowuje ponadto przepisy dotyczące kształcenia uczniow przybywających do polskich szkół z zagranicy.

Zdaniem posłanki PiS, Marzeny Machałek rządowy projekt to ważna zmiana w systemie edukacji jak i również wsłuchanie się w głosy i potrzeby polskiego społeczeństwa. W ocenie parlamentarzyski, która sama z wykształcenia jest nauczycielem egzamin szóstoklasisty nie dość, że generował niepotrzebne koszty to jeszcze powodował ogromny stres u dzieci.

Podobnego zdania jest Józef Brynkus z Kukiz'15. Według posła egzaminy szóstoklasisty oprócz oczywistego stresu z nimi związanego rozbudzały w dziecku nawyk "uczenia się pod klucz". Brynkus pozytywnie ocenił także plany rządu dotyczące odwoływania się uczyniów od wyników matur w uzasadnionych przypadkach.

Zgoła odmiennego zdania jest PO,Nowoczesna i PSL. Według parlamentarzystów opozycji nowelizacja miast wprowadzić porządek przyczyni się jedynie do powiększenia i tak już wszechobecnego chaosu gdyż jej zapisy są nieprecyzyjne i budzą wiele wątpliwości.

W projekcie doprecyzowano także oraz ujednolicono zasady udzielania i rozliczania dotacji wypłacanych z budżetu samorządu przedszkolom, szkołom i innym placówkom oświatowym (wskazano m.in. sposób obliczania wysokości dotacji).

C.

 

za:gosc.pl