Logo
PiS i PO za CETA. Przeciw Kukiz'15

fot. flickr.com

6 października 2016 17:44

Większością głosów PiS i PO, Sejm przyjął dzisiaj uchwałę dotyczącą ratyfikacji kontrowersyjnej umowy handlowej CETA. Przeciwko był głównie klub Kukiz'15.

Według uchwalonego dokumentu, do ratyfikacji CETA w Polsce będzie mogło dojść, jeśli zgodzi się na to 2/3 parlamentarzystów. Sejm odrzucił poprawkę ugrupowania Pawła Kukiza, która obligowała władze do przeprowadzenia referendum na ten temat.

Za przyjęciem uchwały głosowało 326 posłów, przeciw było 90. Oprócz posłów Kukiz'15, uchwale sprzeciwiła się zdecydowana większość parlamentarzystów Nowoczesnej i PSL.

Z dyscypliny partyjnej wyłamało się także ośmioro posłów partii rządzącej, w tym m.in. Krystyna Pawłowicz i Andrzej Sośnierz. Liderzy obu największych ugrupowań głosowali za uchwałą.

Najczęściej podczas sejmowej debaty zabierali głos posłowie Kukiz'15 i PSL, którzy argumentowali o szkodliwości CETA. 

Umowa CETA (Comprehensive Economic and Trade Agreement - Kompleksowa Umowa Gospodarczo-Handlowa) miałaby obowiązywać pomiędzy krajami Unii Europejskiej a Kanadą. Według ekspertów będzie ona sprzyjała przede wszystkim wielkim korporacjom oraz kanadyjskiemiu przemysłowi farmerskiemu, co może znacznie uderzyć w polskie rolnictwo. Ponadto wprowadzone zostałyby sądy arbitrażowe (Investment Court System), które nie były w pełni kontrolowane przez podmioty państwowe.

 

źródło: sejm.gov.pl

N.