Logo
PiS usuwa Falangę z listy "ksenofobicznych" symboli

7 czerwca 2016 16:23

Jak donosi Rzeczpospolita, rząd Prawa i Sprawiedliwości wycofał symbol Falangi ze szkoleń przeciw ksenofobii skierowanych do policjantów.

Symbol Obozu Narodowo-Radykalnego oraz Narodowego Odrodzenia Polski został zaprojektowany jeszcze przed wojną, kiedy to reprezentował radykalne skrzydło polskiego ruchu narodowego. Znak przedstawia rękę trzymającą miecz i za sprawą organizacji lewicowych, takich jak Stowarzyszenie "Nigdy Więcej", w 2006 r. został umieszczony na liście symboli ksenofobicznych i rasistowskich. 

Obok Falangi, na materiałach szkoleniowych przeznaczonych dla funkcjonariuszy policji znajdowały się znaki symbolizujące ideologie narodowosocjalistyczne czy neopogańskie. Stawiało to w kłopotliwej sytuacji działaczy polskich organizacji narodowych, które były przez ten fakt utożsamiane z grupami marginalnymi. 

Można domniemywać, że decyzja podjęta przez MSW była skutkiem interpelacji złożonej przez posła klubu Kukiz'15, Adama Andruszkiewicza. Młody parlamentarzysta w piśmie skierowanym do resortu spraw wewnętrznych zapytywał, dlaczego policjanci na szkoleniu przeprowadzonym w tarnobrzeskiej szkole obok symboli nazistowskich zaprezentowali także Falangę. Ministerstwo odpowiedziało, że znak został wycofany na polecenie wiceszefa resortu, Jarosława Zielińskiego.

Andruszkiewicz uzasadnia, że próby zrównywania symbolu radykalnych narodowców z ideologią neonazistowską służą prowokacji. Jak dodaje, druga wojna światowa pokazała, że polscy narodowcy z takim samym poświęceniem walczyli z nazistowskim i komunistycznym okupantem. 

 

źródło: Rzeczpospolita

N.