Logo
PiS wycofał 2 projekt podwyżek dla władzy

22 lipca 2016 20:22

Oburzenie opinii publicznej dało swoje efekty i sejm nie będzie procesować nad drugim projektem, zwiększającym zarobki wyższych urzędników państwowych. PiS zapowiada, że inne propozycje nie są przewidywane.

- Nie był wystarczająco przygotowany na sytuację, w której jesteśmy - powiedział o wycofanym projekcie Ryszard Terlecki, wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS.

W porównaniu z pierwotną propozycją, ta nie przewidywała podwyżek dla posłów i senatorów. Zmniejszała także blisko o połowę podwyżki dla najwyższych urzędników państwowych i likwidowała mechanizm, w którym płace dla VIP-ów miały rosnąć szybciej od pensji przeciętnych obywateli.  3900 zł miesięcznie otrzymają: m.in. prezydent, marszałkowie Sejmu i Senatu, premier i jego zastępcy, szefowie najważniejszych urzędów (m.in. NBP, RPO, RPD, IPN, KRRiT, GIP), ministrowie i wiceministrowie szefowie, kancelarii premiera i prezydenta,  a także wojewodowie. Pierwsza dama miała dostawać 55% pensji prezydenta, a byłe pierwsze damy 75% uposażeń ich mężów, wynoszących z kolei 75% pensji prezydenta urzędującego.

Beata Szydło o podwyżce dla siebie rzędu 7 tys. zł mówiła, że jest za wysoko. Choć polityce PiS podwyżek bronili, media uznają wycofanie się z kontrowersyjnych pomyłów jako osobistą decyzję Jarosława Kaczyńskiego, który miał być na partyjnych kolegów zły za szum medialny, mogący PiS-owi poważne zaszkodzić. 

 

Źródło: http://businessinsider.com.pl/money.pl

DZ