Logo
PiS zlikwiduje podatek Tuska? Korzyści dla artystów i twórców

8 września 2016 15:20

Jak informuje „Puls Biznesu”, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego planuje powrót do nielimitowanych 50-proc. kosztów uzyskania przychodu dla twórców. Celem jest przywrócenie preferencji fiskalnych twórcom i artystom. Z planowanych zmian każdego roku może skorzystać ponad 100 tysięcy twórców i artystów. Rocznie zmiana ma kosztować budżet państwa około 200 mln zł. ​

Projekt zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych ma sprawić, że osoby wykonujące zawody artystyczne będą miały prawo do pełnego, nielimitowanego odliczania 50 proc. kosztów uzyskania przychodów. Nowelizacja zniesie wprowadzony na początku 2013 roku maksymalny próg odliczeń kosztów uzyskania przychodów, czyli 42,7 tys. zł. Jeśli twórca zarobi 100 tys. zł, to po odliczeniu zryczałtowanych 50-proc. kosztów zapłaci podatek dochodowy tylko od tej drugiej połowy, czyli od 50 tys. zł. Jeżeli zarobi 5 tys. zł, podatek zapłaci od 2,5 tys. zł. 

Jak wskazuje "Puls Biznesu", Resort kultury argumentuje, że sukcesy twórcze i artystyczne często nie przekładają się na sukcesy finansowe, a praca twórcza wymaga większych nakładów osobistych, uzdolnień oraz dłuższego i specjalistycznego przygotowania niż inne typowe i odtwórcze zajęcia.

NW

Źródło: TVP Info